piątek, 27 marca 2020

DIY Tutorial Jak uszyć maseczkę wielorazową bawełnianą.

Zgodnie z rozporządzeniem wychodząc z domu, powinniśmy mieć osłonięty nos i usta. Poniżej pokażę jak uszyć uniwersalną maseczkę, która dzięki zakładkom pasuje idealnie na każdego. 


Potrzebujemy:
maszyna do szycia
nożyczki
szpilki
linijka
długopis
szydełko
szablon maseczki
bawełna 100%
gumosznurek 2 mm lub tak jak w moim przypadku rajstopy nylonowe (to nie żart i szczerze polecam, sprawdza się 😃)


Najpierw trzeba narysować szablon, na zwykłej kartce z zeszytu. Wysokość około 21 cm, taka jak wysokość kartki, szerokość 21 cm. Od góry odliczamy 6 kratek i zaznaczamy pierwszą zakładkę (te 6 prostokątów po bokach, to nasze zakładki) zakładka ma 3,5 cm (7 kratek), następnie jest odstęp 2 cm (4 kratki) i kolejna zakładka 3,5 cm (7 kratek), 2 cm odstępu (4 kratki) i ostatnia zakładka 3,5 cm (7 kratek), tak samo trzeba zrobić po drugiej stronie szablonu.

Tkaninę składamy prawą stroną do prawej, przykładamy szablon i wycinamy bez zapasu. Następnie nacinamy zakładki. 


Zszywamy na maszynie do szycia górę i dół maseczki, wywijamy na drugą stronę, możemy przeprasować.

Robimy zakładki zgodnie z nacięciami, mocujemy szpilkami i przeszywamy na maszynie .Wycinamy dwa prostokąty 12 cm x 5 cm, które będą naszą lamówką po bokach maseczki. 


Prostokąt składamy wzdłuż na pół, a następnie boki składamy do środka, tak aby wyszła nam lamówka.


Przyszywamy lamówkę


Ucinamy trzy centymetry szerokości nogawki rajstopy, rozcinamy, tak żeby była jedna warstwa i naciągamy, zrobi nam się elastyczna taśma nylonowa (podobna do bezuciskowych tasiemek nylonowych używanych często jako opaski dla dzieci)


Do otworu lamówki wkładamy szydełko i przeciągamy tasiemkę.


Długość tasiemek dostosowujemy do swoich potrzeb, końce związujemy.

W razie pytań, chętnie służę pomocą. Życzę Wam dużo zdrowia, aby maseczki już za niedługo wylądowały głęboko w szafach i nie były już nigdy potrzebne.


Jeśli bardziej podobają Ci się maseczki przylegające do twarzy, TUTAJ znajdziesz szablony do druku i opis jak taką maseczkę uszyć.
13 komentarzy:

 1. Tutorial bardzo na czasie. Dziękuję!
  I życzę dużo, dużo zdrowia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. maseczka w Twoim wykonaniu wygląda bardzo starannie, a tutorial z pewnością przyda się wielu osobom - ja z pewnością skorzystam i może nawet dziś przysiądę, żeby spróbować; sytuacja robi się coraz bardziej niepokojąca i faktycznie na użytek własny i bliskich warto przygotować ich choć kilka.
  Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ile cm ma maseczka po złożeniu zakladek?:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Utwierdź mnie proszę w moich obliczeniach - z 0,5 mb powinny wyjść 4 maseczki, prawda?
  I podpowiedz mi proszę o ile mniej więcej powinnam zwęzić maseczki dla ok. 5-latki i 11-latki? Nie mam jak dziewczyn zmierzyć, bo nie moje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjmując, że standardowa tkanina ma szerokość załóżmy 1,60, to tak, dobrze liczysz. 4 maseczki trzywarstwowe lub 7 dwuwarstwowych. Maseczka pasuje na 11-letnie dziecko. Ewentualnie można oczywiście zmniejszyć o 2 cm, ale nie jest to konieczne. Co do 5-letniego dziecka nie wypowiem się, nie mam rozeznania 😉 Pozdrawiam 🙂

   Usuń
 5. Nie do końca rozumiem.."Trzy warstwy bawełny składamy, prawą stroną do prawej".jak można złożyć trzy warstwy prawa do prawej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maseczka jest dwustrona, ale ma trzy warstwy. Dwa kawałki bawełny złożyć prawą stroną do prawej (trzeci kawałek obojętne) tak, aby po wywinięciu prawa strona była z jednej i z drugiej strony maseczki.

   Usuń
 6. Witam
  Jest możliwość pokazania sekwencji składania owej maseczki? Kombinuje i składam ale albo wychodzi mi 9-10cm albo 6-7 cm🤣

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wpis! Często również zaglądam na tego bloga https://www.uniformshop.pl/blog - możecie znaleźć wiele ciekawych informacji :)

  OdpowiedzUsuń