poniedziałek, 5 marca 2018

DIY Prześcieradło na przewijak

Dzisiaj pokażę jak w łatwy sposób uszyć prześcieradło na przewijak. Mój jest już trochę wiekowy, ale z racji tego, że spodziewam się następnego maluszka, postanowiłam go odświeżyć. Dziecku na pewno milej będzie leżeć na bawełnie, czy flaneli, niż na zimnym sztucznym tworzywie, dodatkowo przewijak świetnie się prezentuje i komponuje z wystrojem łóżeczka.Najpierw pokażę, jak zrobić prześcieradło na przewijak o wymiarach mniej więcej 50x80, taki jak na zdjęciach, następnie jak zrobić prześcieradło na przewijak w dowolnym rozmiarze.

Drukujemy szablon (profilowane elementy przewijaka) Szablon PDF
Szablon wycinamy, materiał (np. bawełna, flanela) składamy prawą stroną do środka, przykładamy szablon, przypinamy szpilkami i wycinamy (bez zapasów, które są już uwzględnione).


 Ja od razu składam materiał na dwa razy, tak aby po wycięciu otrzymać gotowe dwa elementy.


Z materiału wycinamy również prostokąt, o wymiarze (wys. x szer.) 80x96 cm.


Przykładamy prawą stroną do prawej mniejszy element (ten z szablonu), do dłuższego boku prostokąta, wzdłuż którego będziemy szyć (jak na zdjęciu poniżej).


Możemy przypiąć kilkoma szpilkami.


Na maszynie zszywamy elementy. Dolna tkanina (prostokąt) leży prosto, szyjąc, manewrujemy tylko górną tkaniną (elementem z szablonu), lekko ją naciągając przy łukach. zapasy szwów wykańczamy ściegiem zygzakowym.
Dół podwijamy, zszywamy, zostawiając niewielki otwór na gumkę elastyczną, którą na końcu wciągamy przy pomocy agrafki (w moim przypadku o szerokości 7 mm i długości 120 cm), gumkę zawiązujemy i zszywamy otwór.


Opcjonalnie możemy wszyć dodatkową gumkę o długości 30 cm, na środku prześcieradła, która ładnie napina materiał.


Gotowe :)


Jeśli przewijak ma inne wymiary, stwórz swój własny wykrój. Przyłóż dół przewijaka do papieru, odrysuj, dodaj 1 cm zapasu na szwy i 10 cm na dole.


Zmierz wysokość przewijaka (to będzie nasz jeden wymiar)


Zmierz całkowitą szerokość przewijaka i dodaj 28-30 cm (to będzie nasz drugi wymiar). W moim dodałam 28 cm, jednak za pierwszym razem radzę dodać asekuracyjnie troszkę więcej. Lepiej żeby było więcej materiału, niż mniej, jeśli będzie za dużo, przy końcu możesz nadmiar uciąć. Dużo zależy od rozciągliwości materiału jaki użyjesz i sposobu szycia. Jeśli znasz już wymiary i masz szablon, postępuj analogicznie jak w przypadku przewijaka 50 x 80 cm.
 

Pochwal się efektami, w razie pytań pisz.

Miłego szycia 😊

1 komentarz: